Yörüngedeki uzay araçlarında yerçekimi olmaması bir şekilde  yaşlanmayı hızlandıran bir mekanizmaya benziyor. Örneğin kaslar egzersiz yapılmadığı için erimeye başlıyor ve kemiklerinizin gücü aynen kemik erimesindeki gibi kötüleşiyor. Kalbiniz de yerçekimine karşı pompalamak zorunda kalmadığından daha yetersiz bir duruma gelir. Neyse ki Dünyaya dönünce bu etkiler kısa süre sonra tersine dönebilir.

astronot uzay
Astronot

Bu yüzden astronomlar  yerçekimsiz ortamın zararlı etkilerinden korunmak için çeşitli spor programları uyguluyorlar.

Uluslararası Uzay İstasyonundaki  astronotlar günde yaklaşık 2 saatlerini mutlaka spora ayırmak zorundalar. Ama bu düzenli spor programına rağmen birçok rahatsız edici etki oluşuyor. Örneğin astronotların kasları ve kemiklerinde ciddi kütle azalmaları ve deformasyonlar meydana geliyor. Özellikle kas yapısı, uzayda pek de kullanılmayan bir sistem olduğu için spora rağmen her geçen gün bir miktar eriyor.

astronot dünyada
Astronotlar dünyaya indiklerinde kendi başlarına yürüyemezler

Bu nedenledir ki astronotlar dünyaya indiklerinde kendi başlarına yürüyemezler. Üzerine herhangi bir ağırlık binmeyen kemikler de giderek zayıflar ve kemik kütlesi de önemli oranda azalır. Yaşanan bu kemik kaybı, yeryüzünde yaşlı insanların yaşadığı osteoporoz hastalığına benzer. Bu zayıflamaya bağlı olarak şekil bozuklukları oluşabilir. Uzun süreli uzay görevlerinde astronotlar kemik dokularının %40’ına yakınını kaybederler. Bunun doğal sonucu ise yeryüzüne döndüklerinde kemiklerinin çok kolay biçimde kırılmasıdır. Sırt omurları ağırlıksız ortamda birbirinden ayrıldığı ve zayıfladığı için Dünya’ya dönüldüğünde üzerlerine birden aşırı yük biner. Bu binen yük, dayanılmaz sırt ve bel ağrılarına neden olabilir.

Yerçekimi oranındaki bir miktar azalma dahi işte insan bedenini bu derece olumsuz etkiler. Dünya’da bütün fizik kuralları bizim lehimize iken uzayda bunun tam tersi bir durum söz konusudur. Bu da Allah’ın dünyadaki tüm şartları, ortamdaki tüm detayları ve insan bedenini birbirine uyumlu ve özel bir plan içerisinde yarattığını gösteren delillerden bir tanesidir.

  • Moonlightsun

    Diyelim ki ben 2019 yılında uzaya çıktım ve o an ki yaşım 20. Uzayda geçirdiğim süre ise 1 yıl 5 gün. Dünya’ya geri döndüğümde yine 20 yaşında mı olacağım yoksa 21 yaşında mı? Uzayda zaman kavramı olmadığı için büyüme hızı diye bir şey olacağını da zannetmiyorum. Yani demek istediğim: Uzayda kaldığım süre(O an ki büyüme aralığı) Dünya’da herhangi bir değişikliğe uğrar mı? Veya Uzayda bir süre gelişimimin yavaşlaması tekrardan Dünya’ya geri döndüğüm vakit kaldığı yerden sorunsuzca devam eder mi? Ağrı veya kemik erimesi gibi problemler ortaya çıkar mı? Sorularımı okuduğunuz için teşekkür ederim, yaşım daha küçük olduğundan dolayı ciddiye alınmıyorum maalesef. Umarım sorularım size aptalca gelmez. Teşekkür ederim.